Бюджет 2020: курс на поглиблення кризи в країні

Нещодавно уряд вніс до Верховної ради України проект державного бюджету на 2020 рік. У документі нічого не сказано про кінець епохи бідності українців. Натомість проект держкошторису промовисто вказує на пріоритети політики нової влади.

Відповідно до запланованого урядом розподілення бюджетних коштів у 2020 році 

  • фінансування державної судової адміністрації зросте на 3.6%, 
  • діяльності президента – майже на 4%, 
  • Генеральної прокуратури України (попри обіцяне скорочення кількості співробітників) зросте на 5.5%. 

Зберігається одіозна ДУСя (Державне управління справами) – гігантська мережа елітних санаторіїв, лікарень та маєтків можновладців. Її фінансування «слуги народу» також пропонують збільшити (!). 

З незрозумілих причин передбачається суттєве зростання видатків на так звані «антикорупційні» органи. 

  • ДБР отримає збільшення фінансування на 71%, 
  • НАБУ – майже на 20%, 
  • НАЗК – на 7%. 

Зауважимо, що жодна з цих структур дотепер не продемонструвала ефективної роботи. Тож істотне підвищення державних видатків на малорезультативне функціонування означених відомств викликає багато сумнівів.

Водночас фінансування української армії зросте лише на 1.2 млрд. Для держави, що веде війну, це явно замало. 

На тлі збільшення витрат на потреби можновладців уряд цинічно вирішив скоротити соціальні видатки. На 40% пропонують урізати суму субвенцій на житло для дітей-сиріт. Фінансування субсидій за комунальні послуги зменшать із 55 млрд до 47.6 млрд грн.

Окрім соціалки під скорочення потраплять і окремі освітні статті бюджету. Зокрема, на 13% «слуги народу» зменшать фінансування Малої академії наук, і на 12% – українських вишів.

Знаково, що в проекті бюджету не закладено жодних «проривних ініціатив» для розвитку української економіки. В документі відсутні будь-які антиолігархічні заходи з демонополізації вітчизняного ринку. Немає в проекті бюджету і грандіозних інноваційних планів, що мали б забезпечити зростання ВВП «принаймні на 7%», як стверджував глава уряду Олексій Гончарук.

Отже, проект держкошторису від команди Зеленського вкотре ілюструє примарність сподівань частини суспільства на системні зміни. Чинна влада продовжує антисоціальний курс попередників, нарощує фінансування бюрократичного апарату, зменшуючи соціальні та освітні видатки. Ганебний бюджет 2020 від «слуг народу» – це шлях до поглиблення кризових явищ та деградації держави. Таку думку висловили в Нацкорпусі. 

Комментарии