День Вишиванки: про що розповідають кольори та орнаменти? 

Представники НацКорпусу Донеччина вітають всіх українців з Днем Вишиванки та покладають надії, що кожний українець цього дня одягнув її.

“Тільки разом ми сила — разом ми все зможемо!”.

Цікаві факти про українську вишиванку

  • Перші вишивки на території України з’явилися ще за скіфів. Археологічні розкопки підтверджують, що знайдені на Черкащині фігурки чоловіків, створені ще у VI столітті, в своєму оздобленні мають не тільки структурні особливості українського одягу XVIII-XIX століть, а й елементи давнього орнаменту.
  • Вишивка — це і оздоблення одягу, і весільні рушники, і елементи, покликані прикрасити оселю: скатертини, фіранки, покривала тощо.

Які кольори має вишиванка?

Найпоширеніші та найбільш шановані давніми українцями кольори – червоний та чорний. Вони вважалися магічними. Червоний свідчив про життєдайну енергію сонця, кохання, радість землі. Чорний – уособлює безліч таємних знаків і закликів до родючого ґрунту, що забезпечував урожай і достаток. 

Як стверджують дослідники, білий колір символізує світло і високодуховність, синій – холод і воду (його часто використовують замість червоної нитки), жовтий – відображає свободу і щастя. Щодо зеленого кольору, то він є найулюбленішим серед українців після чорного і червоного. Він символізує ріст і розвиток, прагнення життя і молоду, дужу силу. Коричневий у вишивці ототожнюється із засіяною ріллею, а сірий – з рівновагою та здійсненням бажань.

Повір’я щодо орнаментів

На Закарпатті зустрічалися сорочки з орнаментом, вишитим білими нитками… ззаду! Вважалося, що цей одяг найефективніше захищатиме від злого ока. Також цікавим у закарпатців було те, що дівчина, вишивши нареченому сорочку, одягала її на нього в день весілля поверх материної. Тобто мамине шиття не могло бути витіснене шиттям коханої. 

Нині прийом вишивки ззаду застосовується для оздоблення переважно чоловічого одягу.

Комментарии