Протести під палацом президента у Варшаві

Протестувальники, які сьогодні вранці зібрались біля будівлі Верховного суду Польщі у Варшаві, щоб підтримати 65-річну главу Верховного суду РП Малгожату Герсдорф, перенесли свою акцію під будівлю президентського палацу

Протести проти зміни судової системи у Варшаві, Польща. Фото: EPA-EFE/MARCIN KMIECINSKIОфіційним приводом акції став оновлений «Закон про Верховний суд РП», ініційований правлячою польською партією «Право і справедливість». Він, зокрема, передбачає, що з 4 липня судді Верховного суду, яким виповнилося 65 років, автоматично виходять на пенсію. Таким чином, посад позбудуться 27 суддів, тобто близько 40% складу суду, у тому числі його голова – Малгожата Герсдорф. Нововведення також передбачало, що президент на власний розсуд може продовжити каденцію цих суддів.

Однак Малгожата Герсдорф не погодилася з нововведенням, підкресливши, що воно антиконституційне, і сьогодні вийшла на роботу.

«Конституція гарантує мені цю посаду, дуже почесну, протягом шести років. Я не бачу ніяких підстав звертатися до виконавчої влади з проханням про продовження моєї каденції», – заявила вона.

Її підтримала Генеральна асамблея суддів Верховного Суду, яка 28 червня одностайно прийняла рішення про те, що Малгожата Герсдорф залишається на своїй посаді до 30 квітня 2020 року, як безпосередньо випливає зі ст. 183 пар. 3 конституції РП.

«У Польщі власне перестала існувати система, заснована на поділі влади на три гілки. Все тепер зосереджене у руках Ярослава Качинського. Тепер не можна говорити про Польщу, як про країну, яка відповідає моделям верховенства права», – цитує видання слова Анджея Цолля, колишнього глави Конституційного суду РП та колишнього омбудсмена.

Він також підкреслив, що неправильно думати, що «Закон про Верховний суд» не суперечить польській конституції, оскільки Конституційний суд не виніс такого вердикту.

«Врешті-решт, в нашій країні немає Конституційного суду, який би функціонував належним чином», – акцентував Цолль.

Видання також звернуло увагу, що державне телебачення TVP подало спотворену інформацію про сьогоднішній ранковий протест. Зокрема, коментатор державної телерадіокомпанії заявив, що «під будівлею Верховного суду не видно жодних протестувальників», у той час як інші канали показували сотні людей.

Комментарии