Як повідомляють у Нацкорпусі поширенню наркоманії сприяли три фактори:
- прохід через територію держави 2-х великих за своїми масштабами шляхів транспортування наркотичних препаратів та сировини на захід, так званих „афганського” та „балканського”;
- прозорість державних кордонів із країнами СНД;
- наявність власної сировинної бази для незаконного виробництва різноманітних наркотиків.
Наслідки вживання наркотичних речовин досить різноманітні: від психосоціальних до медичних. Серед останніх слід назвати передозування, підвищений ризик суїцидів, психіатричні, стоматологічні захворювання, серцево-судинні ускладнення, ускладнення вагітності та інша патологія.
За роки незалежності України показники захворюваності на розлади психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних речовин та їх розповсюдження зросли в 2,5-3,2 рази. У 25 разів збільшилась кількість неповнолітніх наркоманів.
В цілому по країні на обліку з приводу вживання наркотичних засобів перебуває понад 100 тис. осіб, токсичних засобів – більше 800 осіб. Якщо врахувати „поправочний” коефіцієнт Всесвітньої організації охорони здоров’я, то прихована кількість споживачів наркотиків в 10-15 разів більша від зареєстрованої. Фахівці вважають, що з кожним роком майже на 8% збільшується кількість українців, які не можуть жити без наркотиків.
Наркоманія – тяжка хвороба, зумовлена вживанням будь-якої наркотичної речовини, що викликає фізичну і психічну залежність. Зловживання медикаментами та іншими речовинами, які не належать до наркотичних, називають токсикоманією.
До найпоширеніших засобів, які спричиняють розвиток наркоманії та токсикоманії, належать опій та його похідні, препарати індійських конопель, деякі снодійні засоби, кокаїн, різні стимулятори нервової системи.