Медведчук і полонені: повернення чи все ж таки обмін?

28 червня стараннями путінського кума Віктора Медведчука з полону бойовиків звільнили чотирьох українців. Йдеться про трьох військовослужбовців — рядового Дмитра Великого, командира відділення 14-ї окремої механізованої бригади Якова Веремейчика та старшину 53-ї бригади Максима Горяїнова, а також цивільного Едуарда Міхеєва.

Повернення громадян України з полону — прямий обов’язок держави, тому кожна така історія — безумовний позитив. Проте у цьому випадку викликає питання пріоритетність звільнення. Достеменно відомо, що стан здоров’я декого з полонених є вкрай незадовільним і вже є достатньою причиною, аби повернути цих людей на підконтрольну територію. Втім, цього разу, здається, такі обставини ролі не зіграли. Чому? Прослідкуємо за ходом подій разом з Нацкорпусом та Військовим братерством.

Перемовини й власне передача полонених відбувалися без участі офіційного Києва — Медведчук всіляко підкреслював цей факт, заявивши, що в цьому процесі він представляє виключно “інтерес партії та родичів” звільнених. Зауважимо, у роботі Тристоронньої групи у Мінську Медведчук не бере участі з кінця 2018 року. До Києва чоловіків везли через Ростов-на-Дону та Мінськ — такою начебто була умова бойовиків щодо передачі в’язнів українській стороні.

Тепер трохи деталей про самих “полонених”. Яків Веремейчик та Дмитро Великий підозрюються у дезертирстві: Веремейчик — після того, як потрапив в полон в травні 2018 року, а Великий — з часу зникнення з військової частини в Нікополі у 2016 році. За даними ЗМІ, тоді він втік працювати до РФ, а звідти поїхав воювати на стороні бойовиків “ДНР”, де, власне, і був затриманий. Великий навіть перебуває в розшуку за дезертирство — щоправда, у Нацполіції ще не визначилися, чи будуть його затримувати.

Максим Горяїнов потрапив до полону трохи більше як місяць тому. За даними ЗМІ, 22 травня 2019 року машина з ним і ще сімома військовими просто проїхала крізь українські блокпости та «приїхала у полон до ворога».

Четвертий звільнений Едуард Міхеєв свого часу взагалі служив у «народній міліції ЛНР». Та 2018 року сепаратисти засудили його до 12 років тюрми начебто за співпрацю зі Службою безпеки України.

За словами Медведчука, бойовики так званих “ЛНР/ДНР” самі визначили, кого з полонених віддадуть Україні. Крім того, політик заявив, що звільнення цієї “приголомшливої четвірки” було одностороннім “актом доброї волі” терористів. Але за нашими внутрішніми каналами ми отримали інформацію про те, що насправді цих чотирьох обміняли на чотирьох бойовиків.

До слова, процес повернення українців на підконтрольну Києву територію знімали десятки камер. Проте журналісти “Радіо Свобода” так і не змогли потрапити на цю подію, оскільки “не пройшли акредитацію прес-служби Медведчука”. Як би не відхрещувався Медведчук, поки що ця акція має вигляд досить дешевої передвиборчої піар-кампанії.

Комментарии