К КраїнаНовини України щогодини

У Сербії з обмілілого Дунаю виглянули нацистські кораблі

·229 слівредакція
У Сербії з обмілілого Дунаю виглянули нацистські кораблі

Посуха знову оголила затоплені німецькі судна часів Другої світової війни біля сербського міста Прахово. Їх затопили 1944 року, аби вони не дісталися Червоній армії.

Дунай у Сербії обмілів настільки, що з води знову показалися корпуси німецьких кораблів, які пролежали на дні майже 80 років. «Острови» з уламків видніються неподалік портового міста Прахово — рівень річки впав через тривалу посуху.

Ці судна належали Дунайській флотилії німецького флоту. У вересні 1944-го, коли радянські війська наступали на Балканах, підрозділ під командуванням контр-адмірала Пауля-Віллі Циба відступив на захід. Але шляхів для відходу майже не лишилося, тож командування вермахту вирішило затопити кораблі, щоб вони не потрапили до рук ворога.

Історики кажуть, що біля Прахова на дно пішло близько 200 суден різних типів. Після війни частину з них підняли, але багато так і лежать — усередині досі зберігаються вибухівка та боєприпаси.

Це вже не перший випадок, коли Дунай оголює затоплені кораблі: у серпні 2022-го низька вода показала кілька корпусів, що підштовхнуло до запуску масштабного проєкту з розчистки річки. За підтримки ЄС та Європейського інвестиційного банку планують підняти 21 найнебезпечніше судно, яке заважає міжнародному судноплавству. На це виділять близько 29 млн євро, з яких понад 16 млн — із фондів Євросоюзу.

Читайте також