К КраїнаНовини України щогодини

Корупційна справа Укрзалізниці: обвинувальний акт уже в суді

·487 слівредакція
Економіка

Детективи завершили розслідування масштабної схеми на Укрзалізниці — до суду скеровано справу про розкрадання 235 мільйонів гривень. Серед фігурантів — колишній радник Офісу Президента та експрацівник СБУ.

Йдеться про чотирьох учасників організованої групи: її керівника (на час злочину — радник ОП, згодом службовець СБУ), його довірену особу, підлеглого з СБУ та рієлтора, який допомагав легалізувати гроші.

Схема була простою і цинічною. У 2022 році керівник групи через підконтрольних людей на Укрзалізниці влаштував перемогу в тендері наперед визначеній компанії на постачання силових трансформаторів. Товар купували в узбецького виробника через болгарську фірму-прокладку, а продавали залізниці через українську — уже вдвічі дорожче. Збитки від цієї оборудки — 95 мільйонів гривень.

Далі — більше. Керівник групи зі спільником домовилися з іншим угрупованням, яке контролювало поставки кабельно-провідникової продукції. Його очолювали чинний нардеп і приватний підприємець. За «дах» від людей у погонах вони віддавали 7% від обсягу закупівель. У результаті з 2021 по 2022 рік дві підконтрольні їм фірми вигравали тендери й постачали продукцію за завищеними цінами, завдавши збитків ще на 140 мільйонів.

Сам організатор, за даними слідства, легалізував понад 173 мільйони гривень, набуті ще з 2016 року. Купував елітну нерухомість у Печерському та Шевченківському районах Києва, а гроші переводив через підконтрольних ФОПів під виглядом оплати послуг салону краси. Рієлтор допомагав оформляти майно на підставних осіб і занижував оцінку. Співорганізатор, своєю чергою, відмивав частку від постачальника кабелю через власне підприємство.

Цьогоріч приватні компанії та фізособи вже повернули Укрзалізниці та держбюджету 215 мільйонів гривень компенсації. Тепер справу розглядатиме суд.

Читайте також