К КраїнаНовини України щогодини

Чинник, навколишній, прасувати: три українські слова, які повертаються

·161 слівредакція
Чинник, навколишній, прасувати: три українські слова, які повертаються

Радянська влада десятиліттями витісняла питомі українські слова, замінюючи їх кальками з російської. Та сьогодні вони знову повертаються в наше щоденне мовлення.

Українська мова пережила не один період тиску, але найбільше її намагалися підлаштувати під російські зразки саме в радянські часи. Тоді з активного вжитку поступово зникали деякі споконвічні слова, поступаючись місцем калькам та запозиченням.

Одне з таких слів — «чинник». Воно означає причину або обставину, що впливає на ситуацію чи результат. У радянський період у мовленні значно частіше вживали слово «фактор». Сьогодні ж «чинник» знову широко використовують в українських медіа, освіті та офіційних документах.

Ще одне слово — «навколишній». Воно описує те, що розташоване довкола людини чи об'єкта. Природним для української є вислів «навколишнє середовище», тоді як під впливом російської часто використовували кальковані конструкції на кшталт «окружающий».

Також варто згадати слово «прасувати» — так називають розгладжування одягу праскою. У побуті його часто замінювали словом «гладити». Проте зараз «прасувати» знову активно повертається у повсякденне українське мовлення.

Читайте також